Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 3-3: Μαχαιριά στο φινάλε!

0
19

Ματσάρα ήταν το Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον. Από τις φορές που πραγματικά ισχύει το «έχασε όποιος δεν το είδε». Νικητής δεν υπήρξε με το τελικό 3-3 να έρχεται στο φινάλε και να παγώνει τους γηπεδούχους. Στο +2 με δύο ματς λιγότερα η Μάντσεστερ Σίτι που την Κυριακή (7/2) παίζει στο «Άνφιλντ» με τη Λίβερπουλ.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν σαφώς ανώτερη η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ της Έβερτον. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σχετικά καλά, αλλά όσο περνούσε ο χρόνος είχαν μία παθητική αντιμετώπιση. Ήρθε και το γκολ του Καβάνι στο 24′ και έχασαν κάπως τα πατήματά τους. Στο 45′ ο Μπούνο Φερνάντες με μία σουτάρα έκανε το 2-0 και αμέσως μετά ο Κάλβερτ-Λιούιν έχασε μία μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει.

Το ματς έμοιαζε σχεδόν τελειωμένο και αυτό γιατί η Έβερτον δεν σε έπειθε πως θα αντιδράσει. Μπήκε, όμως, εντελώς διαφορετικά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ντουκουρέ στο 49′ μετά από λάθος διώξιμο του Ντε Χέα μείωσε και τρία λεπτά μετά έδωσε την ασίστ στο γκολ του Χάμες Ροντρίγκες. Ο Κολομβιανός που για ένα ημίχρονο ήταν κάκιστος, βρήκε τρόπο να φανεί.